Strakonice

Pravidelné akce

Ačkoli se akce pořádané městem Strakonice samozřejmě rok od roku mění, existuje několik skutečných lahůdek, které tu už mají svou tradici a za nimiž sem míří každoročně tisíce lidí. Stačí si jen vybrat.

Konec května/začátek června: Jamboree

Jestliže patříte mezi vyznavače hudebního stylu country a bluegrass, nemůžete na této výjimečné hudební události rozhodně chybět. Do Strakonic se tento festival přesunul z Kopidlna v roce 1991 a od té doby se těší rok od roku stále většímu zájmu. Koncerty, představení a další přidružené akce se odehrávají současně na mnoha scénách, takže se nikdo z návštěvníků rozhodně nenudí. Minulé ročníky strakonického Jamboree se přitom mohly pochlubit takovými esy, jako je Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavlína Jíšová, Semtex, Monogram a desítkami dalších. Až se vám přejí koncerty, můžete se podívat na přehlídku tanců, lasování, parkurové ježdění na koních a další doprovodné akce.

Konec července/začátek srpna: Rumplování

Navštívíte-li Strakonice na přelomu července a srpna, ocitnete se rázem o několik století zpátky. „Rumplování“ je totiž název středověkých slavností, které se každoročně konají na Strakonickém hradu a jeho přilehlém okolí. V majestátních kulisách hradních zdí a nádvoří se odehrává celovíkendový program. Potkáte tady šermíře, shlédnete popravu odsouzeného, navštívit můžete i mučírnu. V krčmě, kde vám budou dělat společnost komedianti a kejklíři, můžete ochutnat středověkou kuchyni a všechny zážitky zapít vynikajícím strakonickým pivem.

Konec srpna (jednou za dva roky): Mezinárodní dudácký festival

Dudácká metropole pořádá vždy jednou za dva roky na konci srpna mezinárodní dudácký festival. Tento svátek všech muzikantů se řadí mezi nejvýznamnější hudební a folklórní události celé Evropy. Na každý ročník se sem sjíždějí tisíce lidí z celého světa a fascinující přehlídka hudebních souborů patří k nezapomenutelným zážitkům. Poslechnout si tady můžete hudbu ze všech koutů zeměkoule a z nepřeberného množství vystoupení a koncertů si sestavit celovíkendový program podle svého vkusu a založení.

Začátek prosince: Adventní trhy

První prosincový víkend se na všech nádvořích Strakonického hradu objevují stylizované stánky, potkáte tady středověké kupce, podíváte se na dávno zapomenutá řemesla a přitom si poslechnete koledy v podání místních dudáků. Adventní trhy patří k jedněm z nejkouzelnějších akcí, které můžete ve Strakonicích vůbec navštívit. V ideálním případě zasněžené, ochozy a cimbuří hradu dotváří jedinečnou atmosféru trhů. Ve stáncích se prodávají tradiční výrobky, podívat se můžete na to, jak pracuje hrnčíř, kovář, pekařka, jak se paličkují krajky, peče vizovické pečivo a jak vypadají mnohá další řemesla a dovednosti. Zahřát se můžete svařeným vínem nebo některou ze specialit staročeské kuchyně, kterou vám zde připraví. Skutečnost, že většina prodávajících se zde pohybuje v historických kostýmech a krojích, dodává trhům neopakovatelnou atmosféru.